Windsurfing, jak už název napovídá je vodní sport, který je kombinací klasického surfingu na vlnách a plachtění. Jezdec při něm stojí na plováku (surfu), ke kterému je připevněná plachta, díky které vítr dokáže plovák uvést do pohybu. Tento sport je možný provozovat kdekoliv, kde je alespoň několik desítek metrů velká vodní plocha a trocha větru.
Jaké vybavení potřebujeme pro windsurfing?
- Plovák
- Stěžeň
- Ráhno
- Plachta
- Kloub
Plovák
Existuje velké množství různých druhů plováků, které se používají pro různé disciplíny ježdění na windsurfingu. Obecně by se ale dalo říci, že jejich rozměry se pohybují okolo 2-3 metrů na délku a výtlaky v rozmezí 60-230 litrů. Nezbytná součást každého plováku je flosna (ostruha, zadní ploutev), který slouží jako nepohyblivé kormidlo. Díky tomu prkno dokáže držet kurz. Některé plováky, zejména pro začátečníky, mají i větší středovou pomocnou ploutev, které se říká kačena. Ta zlepšuje stabilitu plováku a lépe udržuje kurz.
Typy plováků
- Freeride – nejčastější typ plováku pro rekreační ježdění, výtlak se zde pohybuje okolo 90-170 litrů, ideální pro dlouhé vyjížďky s minimem zatáčení.
- Wawe - o něco menší plováky, určené k ježdění na vlnách a vysokým skokům, výtlak může být v rozmezí 60-90 litrů, často také mají více zadních flosniček, aby surf na vlně držel i v ostrých náklopech plováku
- Freestyle – navrženy pro nejlepší možnou manévrovatelnost, dovolují jezdci vyskočit i na hladké vodě a provádět různé otočky a salta, výtlak okolo 80-110 litrů
- Slalom – zaměřeny hlavně na rychlost, jsou o něco těžší na ovladatelnost, jezdí se na nich závody okolo bójí, výtlak 90-140litrů
Stěžeň
Je nezbytná součást pro sestrojení oplachtění. Skládá se většinou ze dvou dílů pro snadnější manipulaci. Jejich délka je odvozená od velikosti plachty a může se pohybovat od 2 metrů dále. Na spodní konec stěžně se pak nasazuje nástavec, který může korigovat délku stěžně a nasazuje se do ní kloub. Rozlišujeme u nich tvrdost nebo například procento karbonu.
Ráhno
U windsurfingu je ráhno z obou stran plachty. Většina ráhen má možnost zvětšovat nebo zmenšovat jeho délku, díky čemuž ho můžeme umístit na různé velikosti plachet. Nejdůležitějším účelem ráhna je to, že se za něj jezdec za jízdy drží a při řízení s ním naklání plachtu. Na ráhno se pak také navléká vytahovací lano, kterým se vytahuje plachta z vody.
Plachta
Windsurfingové plachty se vyrábí z materiálu, který se jmenuje monofilm, hodně namáhaná místa jsou pak vyztužena kevlarem. Pro začátečníky se pak vyrábí plachty z dakronu, který je výrazně odolnější ale má mnohem horší jízdní vlastnosti. Velikost plachet se udává v metrech čtverečních a pohybuje se od 1,5 m2 (dětské plachty) až 15 m2. Plachty stejně jako plováky mají různé typy, které se liší velikostí, vahou a střihem. Plachta pro slalom má velké bříško, díky čemuž má velký výkon a dosahuje velkých rychlostí. Naproti tomu plachta pro freestyle má bříško malé aby se dala co nejlépe manipulovat.
Kloub
Kloub slouží ke spojení plováku a plachty. Každé prkno má drážku do které se kloub nasadí a upevní. Na druhé je pak trn, který se zasouvá do patky na stěžni. Klouby jsou samozřejmě ohebné a jsou vyrobeny například z gumy.